GYED, GYES és KATA

GYED-en, GYES-en lévő kismamák/kispapák KATA-s vállalkozása 2017-ben

A mai gazdasági és pénzügyi helyzet, valamint a GYED/GYES-en lévő kismamák és családjaik élethelyzete mindinkább életre hívja azokat a vállalkozásokat, ahol a kisgyermekekkel otthon lévő szülő „másodállásban” vállalkozni szeretne vagy vállalkozásra kényszerül.

Ismerőseim körében is egyre gyakrabban felmerül a kérdés, mennyire éri meg a KATA-s egyéni vállalkozást indítani GYED vagy GYES mellett.

Az ő kérésüknek teszek eleget azzal, hogy néhány praktikus gondolatban átvesszük a KATA szerinti adózást ezekre az egyéni vállalkozásokra vetítve. Az alábbi írás a 2017-re érvényes szabályokat tartalmazza!!

Alaphelyzetben a KATA adózási szabályai szerint évi (ez nagyon fontos!!) 12 millió forintos árbevételig csak a havi tételes adót kell megfizetni. Figyelem! A KATA tételes adója nem váltja ki az iparűzési adót!! Természetesen arra is figyelemmel kell lenni, hogy az alanyi áfa mentesség bevételi értékhatára 2017-től nem egyezik meg a KATA bevételi értékhatárával! Az alanyi áfa mentesség bevételi értékhatára 8 millió forint. Ez praktikusan annyit jelent, hogy a 8 millió forintot meghaladó árbevételt már áfásan kell számlázni, be kell jelentkezni az áfa körbe (101E vagy 201T nyomtatvány), időszakonként áfa bevallást kell benyújtani, valamint a felszámított adót pénzügyileg is teljesíteni kell a NAV megfelelő számlájára.

KATA tételes adók:

  • főállású kisadózó esetében havi 50.000 Ft
  • főállásúnak nem minősülő kisadózó után havi 25.000 Ft
  • saját elhatározásból a magasabb adót választó kisadózó után 75.000 Ft

A bejelentés után minden megkezdett hónapot követő hónap 12-ig kell megfizetni a kisadózóra vonatkozó, fentiekben meghatározott adóterhet. Erről bevallás nem készül, a változás bejelentő lapon bejelentett kisadózóra vonatkozó havi adót a NAV automatikusan előírja az adózó adófolyószámláján.

A 12 millió forintos árbevételt meghaladó bevétel esetében sem szűnik meg a KATA szerinti adózás lehetősége, mindössze a 12 millió forint feletti részre 40%-os adót kell fizetni.

GYED-en, GYES-en lévő kisadózónak szintén a fentiek szerinti adóterhet, alap esetben az 50.000 Ft-ot (másodállás esetén 25.000 Ft-ot) kell megfizetnie azokra a hónapokra, melyekben a vállalkozás árbevételt generál.

Azokra a hónapokra, amikor nincs a vállalkozásnak árbevétele, mentesülhet a kisadózó a havi tételes adófizetési kötelezettség alól. Ennek feltétele, hogy a tárgy hónapot követő hónap 12-ig a változás bejelentő lapon ezt a tényt bejelentse a NAV-nak.

A fentieket elolvasva, sokan úgy gondolhatják, hogy ez így nagyon egyszerű és belesétálhatnak abba a csapdába, ami alapján, év végén kiderülhet, hogy az árbevételük többségét 40% adó terheli.

Nézzük azokat a dolgokat, melyre mindenképpen figyelni kell:

  • a 12 milliós árbevétel éves szinten értendő, vagyis arra az esetre, ha a kisadózó 12 hónapon keresztül fizeti a tételes adót önmaga után.
  • a 12 milliós árbevételt, annyiszor 1 millió forinttal csökkenteni kell, ahány hónapra nem fizették meg a tételes adót.

Nézzünk példát GYED/GYES-en lévő kismama adózására.

Az egyéni vállalkozó kismama január 01-vel bejelentkezik a KATA hatálya alá és bejelenti önmagát kisadózónak.

1.) Alapesetben az éves árbevétele nem haladja meg a 12 millió forintot, és minden hónapban kifizeti az 50.000 (25.000) Ft-os tételes adót. Ez a legoptimálisabb, a NAV felé további, KATA-val kapcsolatos adófizetési kötelezettsége nem keletkezik. (Figyelem: alanyi áfa mentesség csak 8 millió forintig!)

2.) A második esetben az árbevétele meghaladja a 12 millió forintot, és minden hónapban kifizeti az 50.000 (25.000) Ft-os tételes adót. Ebben az esetben a 12 millió forint feletti részre az éves bevallással egy időben ki kell fizetnie a 40%-os különbözeti adót. (Figyelem: alanyi áfa mentesség csak 8 millió forintig!)

3.) Az árbevétele 12 millió forint, viszont az év során két hónapban sem fizette meg a tételes adót (változás bejelentőt benyújtotta). Ebben az eseten 12.000.000 – (2X 1.000.000), vagyis 10.000.000 Ft árbevétel van adózva, vagyis az 10 millió feletti részre kell kifizetnie a 40% különadót. . (Figyelem: alanyi áfa mentesség csak 8 millió forintig!)

Mindenképpen ajánlom a havi tételes adó megfizetését, ebben az esetben elkerülhető a 40%-os különadó megfizetési kötelezettség. Csak abban az esetben éljenek a mentesítés lehetőségével, ha előzetes számításaik alapján az árbevételük biztosan nem haladja meg a működési hónapok száma és az 1.000.000 forint szorzatát.

Felhívnám a figyelmet arra, hogy utólagosan nem lehet kifizetni a tételes adót azokra a hónapokra, melyekre bejelentették a mentességet, még abban az esetben sem, ha az árbevétel nagysága miatt ez kedvezőbb lett volna.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük